top of page
michalina.jpg

Michalina Chełmońska-Szczepankowska - polska poetka urodzona 17 września 1885 roku w Warszawie, zmarła 5 marca 1953 roku w Mińsku Mazowieckim.  

Studiowała polonistykę, po czym została nauczycielką po rodzinnej przeprowadzce z Warszawy do Mińska Mazowieckiego. Rozpoczęła od nauczania na pensji w gimnazjum, następnie wykładała język polski w gimnazjum żeńskim (lata 1912-1918).

 

W 1914 roku wyszła za mąż za Jana Szczepankowskiego, z którym miała troje dzieci. Wnukiem poetki jest Pan Piotr Szczepankowski-Chełmoński, z którym Instytut Tradycji Narodowej współpracuje przy okazji różnych uroczystości organizowanych nie tylko przez ITN ale również przez społeczności lokalne. 


W latach 1918-1932 była kolejno dyrektorem w 3 placówkach edukacyjnych w powiecie. W 1928 roku została odznaczona medalem 10-lecia Odzyskania Niepodległości a w 1932 roku medalem za długoletnią służbę nauczycielską.

Pomiędzy karierą i życiem rodzinnym, Michalina Chełmońska-Szczepankowska znajdowała czas na literaturę piękną. Znała też biegle 4 języki obce: łacinę, francuski, rosyjski i niemiecki.

 

Jej pierwsze wiersze ukazały się w tygodniku Zorza. W 1909 roku został wydany zbiorek wierszy dla dzieci Ranna Rosa. W 1910 roku został wydany zbiór wierszy Wiosną i Latem. W 1921 roku w książce Piosenki z dziejów naszych wydanej przez Księgarnię Ludową obok wierszy uznanych poetów ukazały się również utwory poetki. Pisała na stałe do takich wydań jak: Moje pisemko, Płomyk, Płomyczek, Świerszczyk, Rycerz Niepokalanej.

Poezja Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej charakteryzuje się niezwykłym, wyrażanym w sposób dumny i emocjonalny patriotyzmem, umiłowaniem do mieszkańców wsi, delikatnymi opisami przyrody i wielkim przywiązaniem do wartości religijnych. 

Rekomendacja Instytutu Tradycji Narodowej do przeczytania tutaj.

 

 

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej poświęconej poetce: www.michalinachelmonska.piotrchelmonski.pl

+48 531 700 385

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zawartość strony www.itn.edu.pl nie może być powielana lub rozpowszechniana, bez uprzedniej zgody ITN Urszula Nożyńska. Wszelkie dane zamieszczone na powyższej stronie (obrazy, nazwy własne, tekst, logo, etc.) są chronione prawem autorskim i należą do firmy Urszula Nożyńska Instytut Tradycji Narodowej.

Administratorem danych jest Urszula Nożyńska Instytut Tradycji Narodowej z siedzibą: Węgrzynowo 109a, 06-211 Płoniawy-Bramura, NIP: 7571087251, REGON: 550748652.

bottom of page