top of page

Poniższy opis pochodzi z:
Programu Jubileuszu Jana Filipa Carossiego opracowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej w Wodyniach

              Jan Filip Carossi urodził się 18 maja 1744 roku w Rzymie. Dzieciństwo i młodość spędził z matką Marianną Julią w Dreźnie na dworze króla Polski Augusta III. Tam też otrzymał podstawy wykształcenia, które kontynuował na Uniwersytecie w Lipsku czerpiąc nauki z zakresu mineralogii i geologii.

             Do Polski Jan Filip Carossi zawitał po pierwszym rozbiorze Polski. Już w 1774 roku jako fachowiec królewski badał gleby w okolicach Gielniowa w Kieleckiem. Dokonania Carossiego dla górnictwa krajowego zyskały uznanie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z uwagi na ogromną wiedzę i doświadczenie z dziedziny mineralogii otrzymał z nominacji króla urząd nadzorcy gabinetu historii naturalnej, ulokowanego na Zamku Warszawskim. W dniu 17 września 1776 roku otrzymał patent oficerski i rangę kapitana w regimencie hetmana litewskiego Michała Kazimierza Ogińskiego. Około 1779 roku jako dyrektor górniczy osiadł w podkrakowskiej Mogile. Zamieszkując ten teren, przez sześć lat kierował w Krzesławicach szybem poszukiwawczym soli kamiennej. Polskie szlachectwo Carossi uzyskał wraz z herbem w 1787 roku z  rąk prymasa Michała Jerzego Poniatowskiego. Skierowany został przez niego do Czeladzi, gdzie mianowano go wójtem.

      Splot wydarzeń, który doprowadził Rzeczypospolitą do upadku, rozpoczął nowy etap w życiu Carossiego. Były kapitan w 1792 roku poślubił Ludowikę Aleksandrę, córkę majora wojsk koronnych - Jana Bogusława i Aleksandry z Russockich-Gruszczyńskich. Para początkowo mieszkała w dobrach dzierżawionych, położonych niedaleko śląskiego Bytomia. Jednak koleje lat dziewięćdziesiątych rzuciły Jana Filipa i Ludowikę Aleksandrę na Mazowsze. Na terenach przyszłego powiatu siedleckiego, Carossi zakupił wieś Sosnowe w ziemi litewskiej.

W tym rejonie osiedliło się też wielu innych urzędników królewskich. Oprócz zabudowań dworskich, dobra Carossiego posiadały browar i karczmę. Majątkiem tym zarządzał Jan Mączyński. Owocem małżeństwa Jana i Ludowiki było dwóch synów i dwie córki: Bogusław Józef Sekstus (ur. 27 marca 1797r.)
i Jan Filip (pogrobowiec, ur. w 1799r.) oraz Maria Julia Aleksandra Angela (ur. 23 października 1794r.) i Ludomiła Elżbieta (ur. 27 maja 1796r.,zmarła w dzieciństwie).

         Jan Filip Carossi zmarł 3 lutego 1799 roku w Woli Wodyńskiej w domu architekta królewskiego Jana Ferdynanda Naxa. Pochowano go na szlacheckim cmentarzu na terenie parafii Wodynie. Obok syna miejsce spoczynku na cmentarzu w Wodyniach znalazła matka Carossiego, która zmarła w Sosnowem 16 stycznia 1807 roku. Carossi zdecydowanie należał do grona ciekawych postaci doby polskiego oświecenia, które w dużej mierze ukształtowało się pod wpływem jego poglądów, skierowanych na dobro i pożytek naszego kraju. Jako jeden z najwybitniejszych poliglotów XVIII wieku wniósł niemały wkład w specyfikę europejskiej kultury, determinując przez to ludzkie kulturotwórcze działania. Niejednokrotnie jego pisma polityczne rozbudzały nadzieje na odrodzenie z upadku Rzeczypospolitej.

Nagranie Telewizja TVP3 KURIER MAZOWIECKI
Złożenie wieńca przez Instytut Tradycji Narodowej z okazji obchodów roku Jana Filipa Carossiego w Wodyniach, 10.02.2019

Wystawa "Z Ziemi Włoskiej do Polski" zaprezentowana w GOK Wodynie
z okazji obchodów roku Jana Filipa Carossiego w Wodyniach, 10.02.2019

+48 531 700 385

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zawartość strony www.itn.edu.pl nie może być powielana lub rozpowszechniana, bez uprzedniej zgody ITN Urszula Nożyńska. Wszelkie dane zamieszczone na powyższej stronie (obrazy, nazwy własne, tekst, logo, etc.) są chronione prawem autorskim i należą do firmy Urszula Nożyńska Instytut Tradycji Narodowej.

Administratorem danych jest Urszula Nożyńska Instytut Tradycji Narodowej z siedzibą: Węgrzynowo 109a, 06-211 Płoniawy-Bramura, NIP: 7571087251, REGON: 550748652.

bottom of page